Zákaznícka podpora (Po - Pia: 8:00 - 16:00): +420 733 641 461

Košík je prázdny

Akú podlahu na terasu alebo na balkón?

Práve vyberáte podlahu na terasu alebo balkón a neviete, ktorá je pre vás najlepšia? Existujú faktory, ktoré by ste pri rozhodovaní nemali zabudnúť. Keď ich zohľadníte a rozhodnete sa podľa nich, máte vyhrané: podlaha bude slúžiť, ako očakávate, a dlho vám vydrží. Ktoré faktory sú to?

Bude terasa často mokrá? Žijete napríklad na horách, kde často prší?
Potom je dôležité, aby podlaha mala na spodnej strane účinnú drenáž.

Stojí váš dom napríklad na Šumave, kde bývajú v zime extrémne mrazy?
Potom potrebujete podlahu z materiálu, ktorý taký mráz vydrží.

Bude podlaha nadmerne zaťažovaná? Budete na ňu vykonávať nejaké práce, cvičiť na ňu s činkami, alebo cez ňu nosiť drevo, kedy občas nejaké to poleno spadne?
Potom potrebujete záťažovú podlahu.

Máte čas na údržbu podlahy?
Ak chcete venovať údržbe podlahy minimum času, vyberte si jednoliatu plochu, ktorú je možné ľahko čistiť (len pomocou vody a mopu, prípadne kefy) a ktoré neublíži ani hrubšie zaobchádzanie.

Aký dôležitý je vzhľad podlahy? Potrebujete ju zladiť s niektorými prvkami domu alebo okolia?
Vytvorte si výslednú vizualizáciu a majte ju pri výbere podlahy po ruke.

Ktoré sú najuniverzálnejšie podlahy na terasu alebo balkón pri obvyklých požiadavkách? Odporúčame tri základné druhy.

1. Plastová terasová dlažba

Plastové podlahy vynikajú skvelým pomerom cena/výkon. Aj keď nie sú také odolné ako gumy, rozhodne vydržia viac ako drevo. Netrpia vlhkom, hnilobou a plesňou. Sú ľahké a ľahko sa s nimi manipuluje. Obvykle majú protišmykovú úpravu.

Ako zástupca plastovej terasovej dlažby sme pre vás vybrali dva produkty.

Hnedá plastová terasová dlažba Linea Easy

Komu sa páči vzhľad dreva, ale už menej jeho cena a kratšia životnosť, na to je táto podlaha ideálna.

Horná strana dlaždice
Horná strana dlaždice
Spodná strana dlaždice s drenážou
Spodná strana dlaždice s drenážou
Dlaždice so spojkami a nájazdmi
Dlaždice so spojkami a nájazdmi

Inštalácia dlažby na zarovnaný povrch je veľmi jednoduchá a rýchla. Dlaždice sa kladú voľne na zem a spájajú sa pomocou zámku. Skrátenie dlaždíc sa vykonáva pomocou flexy alebo pílky na železo. Pri stenách sa odporúča nechať niekoľko milimetrov medzery pre prípadnú dilatáciu materiálu pri zmene teploty. Nová podlaha na terase môže byť hotová do niekoľkých hodín.

Pokiaľ pri pokládke vzniknú nežiaduce schody rôznych úrovní podlahy, je možné to ľahko vyriešiť pomocou nájazdov. Tie zamedzia zakopnutiu a uľahčia pojazdy napríklad servírovacích stolíkov.

Šedá plastová dierovaná terasová dlažba Linea Combi

Charakteristické dierovanie tejto dlažby umožňuje okamžitý odtok vody pri daždi. Pri letných horúčavách dierovanie zmenšuje plochu bezprostredne vystavenú slnku. To môže terasu alebo balkón svojim spôsobom ochladzovať.

Horná strana dlaždice
Horná strana dlaždice
Spodná strana dlaždice s drenážou
Spodná strana dlaždice s drenážou
Dlaždice s nájazdmi
Dlaždice s nájazdmi

Dierovaná dlažba je ideálna v prípade, že chcete použiť rovnakú dlažbu na terasu a aj inde na pozemku. Je totiž mimoriadne vhodná aj na použitie v altánkoch, okolo bazénov alebo ako chodník.

Pokládka dlažby Linea Combi sa nijako nelíši od pokládky predchádzajúceho typu. Hrany výslednej dlažby je taktiež možné doplniť o nájazdy.

2. Drevená terasová dlažba

Je pre vás prioritou estetika? Ste priaznivcom klasiky, ktorá nestarne? Zastávate názor, že drevo je drevo? Potom pre vás máme nasledujúci tip.

Drevená terasová dlažba Linea Combi-wood

Táto podlaha je niečo viac ako len drevená podlaha. Skladá sa totiž z dvoch jedinečných vrstiev.

Horná vrstva zaisťuje žiaducu estetiku: tvorí ju drevo, a to nie hocijaké. Ide o švédsku borovicu, ktorá bola spracovaná špeciálnou tepelnou metódou. Vďaka nej je drevo odolné voči vode aj škodcom. Spodná vrstva je z plastu, ktorý zásadne prispieva k dlhej životnosti dlaždice. Práve vďaka plastu je možné dlaždicu umiestniť na akýkoľvek povrch, napríklad aj na hlinu. Drenážne drážkovanie na spodnej strane plastu odvádza prebytočnú vodu.

Horná strana z kvalitného dreva dodáva dlaždici elegantný vzhľad
Horná strana z kvalitného dreva dodáva dlaždici elegantný vzhľad
Spodná plastová strana s drenážou zaisťuje dlaždicu dlhú životnosť
Spodná plastová strana s drenážou zaisťuje dlaždicu dlhú životnosť
Dlaždice s nájazdmi
Dlaždice s nájazdmi

Výsledkom spojenia oboch vrstiev je dokonalý celok. Dlaždice krásne vyzerá, je odolná a trvanlivá.

Túto dlažbu môžete využiť aj okolo bazéna alebo altánku a docieliť tak jednotný vzhľad príslušenstva vášho domu.

Dlažba Linea Combi-wood sa pokladá voľne na zrovnaný podklad. Spája sa pohodlne pomocou zámkov. Na zakončenie podlahy pri stenách sa dlaždice jednoducho skrátia pomocou flexy alebo pílky na železo. Ako pri väčšine podláh je treba počítať s určitou diletáciou materiálu. Hrany dlažby je možné doplniť nájazdmi.

3. Gumová dlažba

Dlažba z odolných gúm EPDM a SBR nájde uplatnenie všade tam, kde je potrebná podlaha odolná voči nárazom, agresívnym chemickým látkam, UV žiareniu a nepriazni počasia s vysokými extrémami a výkyvmi teplôt. Hodí sa teda na akúkoľvek terasu kdekoľvek na svete. Gumová dlažba má aj množstvo ďalších predností. Tlmí vibrácie a kročajový hluk, nešmýka sa a je skvelým tepelným izolantom. To sú ďalšie plusy, ktoré z tejto dlažby robia ideálnu voľbu podlahy na terasu alebo balkón.

Gumová dlaždice s puzzle zámkom
Gumová dlaždice s puzzle zámkom
Gumová dlažba môže vyzerať sviežo.
Gumová dlažba môže vyzerať sviežo.
Gumová dlažba v lodžii
Gumová dlažba v lodžii

Gumové dlaždice sa vyrábajú obvykle v rozmeroch 100×100 cm (alebo 95,6×95,6 cm) a 50×50 cm (alebo 47,8×47,8 cm). Na použitie na terasu alebo balkón je optimálna výška dlaždíc 2,5 až 3 cm. Od tejto výšky sú totiž na spodnej strane opatrené potrebnou drážkou na odtok vody. Väčšia výška dlaždíc nie je potrebná.

Gumové dlaždice sú k dostaniu v rôznych farbách. Najviac je ich ale čiernych alebo tmavo šedých s rôzne farebným zrnením, ktoré im dodáva výsledný nádych.

Inštalácia gumových dlaždíc sa vykonáva tromi spôsobmi: lepením k podkladu, spojením pomocou spojovacích kolíkov alebo puzzle zámkového systému. Lepenie dlaždíc je najnáročnejšie. Podklad musí byť úplne rovný. Prilepená dlažba potom zostáva na mieste nastálo. Oproti tomu modulárnu dlažbu môžete kedykoľvek rozobrať, prípadne ktorúkoľvek dlaždicu ľahko vybrať a nahradiť inú.

Pokládka modulárnej dlažby je veľmi jednoduchá a rýchla. Zvládne ju takmer každý. Stačí dlaždice spájať buď kolíky alebo puzzle zámkom. Dlaždica sa dá rezať flexou alebo pílkou na železo.

4. O niekoľkých ďalších možnostiach len krátko

Gumová dopadová dlažba

Osvedčia sa vám predovšetkým, ak chcete terasu využívať ako plochu na športové aktivity alebo detské hry. Dopadová dlažba výrazne tlmí kročajový hluk, vydrží silné nárazy doskokov aj pád ťažkého polena. Dlaždice mávajú na rube obvykle drenážne ryhy na odtok prebytočnej vody. K dostaniu je v mnohých farebných variantách, z ktorých je možné vytvoriť napríklad šachovnicový vzor.

Rubová strana dopadových dlaždíc je drenážna.
Rubová strana dopadových dlaždíc je drenážna.

Terasová dlažba s umelým trávnikom

Je riešením pre tých, ktorí chcú svojej terase alebo balkónu dodať vzhľad záhrady, prípadne zladiť daný priestor s okolitou prírodou. Povrch dlažby je veľmi príjemný na chôdzu naboso. Dlažba významne znižuje kročajový hluk. Dlaždice sa pokladajú voľne na zrovnaný podklad a spájajú pomocou jednoduchých zámkov.

Terasová dlažba s umelým trávnikom dokáže prepojiť terasu s okolitou prírodou.
Terasová dlažba s umelým trávnikom dokáže prepojiť terasu s okolitou prírodou.

Umelý trávny koberec

Svojím prírodným vzhľadom a príjemným nášľapom je alternatívou k predošlému riešeniu. Pokladá sa vcelku ako každý iný koberec. Trávne koberce opatrené na spodnej strane nopy odvádzajú prebytočnú vodu, takže sa na nich netvoria kaluže. Možno ich využiť aj na časti terasy.

Trávny koberec stačí na terase rozprestrieť a zrezať jeho nadbytočné časti.
Trávny koberec stačí na terase rozprestrieť a zrezať jeho nadbytočné časti.

Neváhajte nás kontaktovať

Zaujalo vás niektoré z riešení? Máte neobvyklý problém, alebo si nie ste stále istí, ktorá podlaha je pre vás tá pravá?

Volajte: +420 734 570 901

Píšte: obchod@flomat.sk

  • poradíme vám
  • zoznámime vás s ďalšími druhmi podláh
  • navrhneme špeciálne riešenie pre vás
  • vytvoríme vám kalkuláciu
  • pri niektorých produktoch vám zašleme vzorky

Rady, tipy, inšpirácie

Radíme, rozdávame tipy, inšpirujeme. Prejdite si naše články a získajte nové informácie, načerpajte inšpiráciu!

Doprava a platba

+420 733 641 461

Projekt „Kreativní vouchery FLOMAT s.r.o.“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a ministerstva kultury.

Copyright © 2017-2024 FLOMAT s.r.o., všetky práva vyhradené. Kopírovanie akéhokoľvek obsahu bez súhlasu autora stránok zakázané. Produkty posielame po celej Slovensku, napr.: Bratislava, Košice, Prešov, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Trnava, Martin, Trenčín, Poprad. Okrem Slovenska pôsobíme v týchto krajinách: AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, HR, HU, LT, LV, NL, PL, RO, SE, SI, SK.
Internetový obchod, maloobchod, veľkoobchod. Produkty značky FLOMA®. Mapa stránok.