Zákaznícka podpora (Po - Pia: 8:00 - 16:00): +420 733 641 461

Košík je prázdny

Akú podlahu použiť do stajne, kravína alebo ošipárne?

Hľadáte vhodnú podlahu pod koňa, dobytok a ošípané? V tomto článku sa dozviete o možných riešeniach, vrátane ich výhod a inštalácie.

Do stajní, kravínov a ošípaných sa najčastejšie pokladajú plastové podlahové dosky a metrážová guma s kladivkovým alebo protišmykovým dezénom.

Jednotlivé materiály a ich prevedenie dodávajú výsledným podlahám špecifické vlastnosti. Podľa toho môžu mať rôznu nosnosť a schopnosť zaisťovať odtok moču. Pokiaľ ide o životnosť, možno povedať, že za predpokladu správnej aplikácie vykazujú všetky spomínané podlahy mimoriadnu trvanlivosť.

1. Plastové podlahové dosky

Robustné podlahové dosky z plastu sú vhodné na ustajnenie koní a dobytka. Sú cenené pre svoju chemickú stálosť, neľahkú horľavosť, protišmykovú funkciu, izolačné tepelné vlastnosti a rýchlu montáž a demontáž. Na zabezpečenie vhodného povrchu pre zvieratá je nutné, aby dosky pokrývalo minimálne 10 až 15 cm podstielky, ktorá saje moč. Spoje dosiek je možné napevno zlepiť PU tmelom. To však neodporúčame. Zabránilo by to jednoduchej výmene dosky v prípade jej poškodenia.

Plastové dosky sa rozlišujú podľa dvoch hlavných kritérií. Podľa prípustného zaťaženia a podľa spôsobu inštalácie. Oproti ostatným riešeniam je výhodou podlahových dosiek možnosť rýchleho rozloženia podlahy a výmeny poškodenej dosky.

Maximálne zaťaženie sa odvíja od výšky dosky

E-shop FLOMAT.sk ponúka plastové dosky s rôznymi dezénmi v dvoch rozmeroch (120×80 cm a 80×60 cm), a to v troch výškach:

 • 4,3 cm Tieto dosky znesú záťaž 3,5 tony na 1 dm². Sú vhodné pre ťažký dobytok. Odolajú aj konským podkovým s hrotmi. Ich montáž nevyžaduje spevnený povrch, stačí hlina alebo štrkodrvina. Dosky je možné využiť na zarovnanie podlahy boxov.
 • 2,2 cm Vydrží záťaž 2,2-3,5 tony na 1 dm². Sú vhodné pre všetok dobytok. Aj ony znesú konské podkovy s hrotmi. Vyžadujú ale spevnený povrch. Možno ich položiť na nový alebo starý popraskaný, prípadne zvlnený betón.
 • 1,2 cm Využíva sa iba ako obloženie múrov interiérov pre zvieratá.

Do stajní odporúčame tieto plastové dosky líšiace sa spôsobom inštalácie

Plastové dosky so zámkami

Plastové dosky bez zámkov

Plastová interiérová podlahová hladká doska sa využíva na obloženie múrov interiérov pre zvieratá.

Plastová doska so zámkom
Plastová doska so zámkom
Detail zámku
Detail zámku
Plastová doska bez zámku
Plastová doska bez zámku

2. Metrážová podlahová guma

Metrážová podlahová guma vyrobená z gumy (SBR) má vynikajúce protišmykové, protihlukové a termoizolačné vlastnosti. K dispozícii je v rôznych šírkach, výškach a dezénoch.

Výhodou inštalácie metrážovej gumy je možnosť položenia dlhých pásov z rolky dlhej až 50 metrov. Guma sa ľahko reže. Vďaka tomu môže byť pokládka podlahy mimoriadne rýchla, čo vedie k nižším nákladom na inštaláciu. Odporúča sa kusy gumy v škárach vyškárovať, aby nedošlo k prieniku moču pod dosku.

Dva druhy dezénov

Kladivková metrážová podlahová guma je vhodná do stajne, kravínov, ošipárne (i kotercov pre psov). Doska nenasáva moč ani iné kvapaliny. V záujme komfortu a zdravia zvierat je nutné gumu pokryť vrstvou podstielky. Čistiť ju je možné vysokotlakovým čističom.

Protišmyková metrážová podlahová guma nájde aj uplatnenie v stajniach, kravínoch, ošipárňach (i kotercoch pre psov). Proti kladivkovému dezénu zaisťuje vyššiu protišmykovosť. Je však náročnejšie na údržbu. Odtlačok textilu v gume poskytuje vyššiu odolnosť voči prešliapnutiu. Doska nenasáva moč ani iné kvapaliny. Vyžaduje preto aj vrstvu podstielky. Túto gumu je možné taktiež čistiť vysokotlakovým čističom.

Kladivkový dezén
Kladivkový dezén
Protišmykový dezén
Protišmykový dezén

Výšky gumy podľa využitia

Vyššie gumy znesú väčšiu záťaž a zaručujú všeobecne dlhšiu životnosť.

 • do 0,6 cm Sú vhodné pod kone menšieho vzrastu a bez podkov a tiež pod ošípané.
 • do 0,8 cm Využijete ich pod koňa väčšieho vzrastu bez podkov a pod veľké ošípané.
 • do 1 cm Uplatní sa pod hovädzí dobytok a ťažké kone s podkovami.
 • do 1,4 cm Pod najťažší dobytok.

Neváhajte kontaktovať nášho špecialistu

Zaujalo vás niektoré z riešení? Máte neobvyklý problém, alebo si nie ste stále istí, ktorá podlaha je pre vás tá pravá?

Volajte: +420 734 570 901

Píšte: obchod@flomat.sk

 • poradíme vám
 • zoznámime vás s ďalšími druhmi podláh
 • navrhneme špeciálne riešenie pre vás
 • vytvoríme vám kalkuláciu
 • pri niektorých produktoch vám zašleme vzorky

Rady, tipy, inšpirácie

Radíme, rozdávame tipy, inšpirujeme. Prejdite si naše články a získajte nové informácie, načerpajte inšpiráciu!

Doprava a platba

+420 733 641 461

Projekt „Kreativní vouchery FLOMAT s.r.o.“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a ministerstva kultury.

Copyright © 2017-2024 FLOMAT s.r.o., všetky práva vyhradené. Kopírovanie akéhokoľvek obsahu bez súhlasu autora stránok zakázané. Produkty posielame po celej Slovensku, napr.: Bratislava, Košice, Prešov, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Trnava, Martin, Trenčín, Poprad. Okrem Slovenska pôsobíme v týchto krajinách: AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, HR, HU, LT, LV, NL, PL, RO, SE, SI, SK.
Internetový obchod, maloobchod, veľkoobchod. Produkty značky FLOMA®. Mapa stránok.