Zákaznícka podpora (Po - Pia: 8:00 - 16:00): +420 733 641 461

Košík je prázdny

Antivibračné rohože nielen pre vašu stavbu

Antivibračné rohože slúžia ako univerzálna tlmiaca, protihluková a antivibračná vrstva. Najčastejšie nachádzajú uplatnenie v priemysle a stavebníctve. V podobe dosiek sa nimi izolujú budovy a vozovky, ukladajú sa do nich priemyselné stroje alebo sa nimi podkladajú rôzne zariadenia. Osvedčujú sa aj ako protišmykové dosky. V podobe podložiek sa využívajú do najrôznejších stavebných konštrukcií. Podkladajú sa nimi napríklad piliere a nosníky, aby lepšie odolávali namáhaniu a otrasom. Pre svoje antivibračné účinky sú široko aplikované aj v železničnej, električkovej a cestnej doprave.

Rôzne druhy antivibračnej rohože
Rôzne druhy antivibračnej rohože
Antivibračná rohož ako podložka v konštrukcii podlahy
Antivibračná rohož ako podložka v konštrukcii podlahy
Využitie ako antivibračné podložky v domácnosti
Využitie ako antivibračné podložky v domácnosti

V tomto článku si predstavíme jednotlivé antivibračné rohože a popíšeme si ich prednosti s ohľadom na možné použitie.

Dva základné materiály antivibračných rohoží

V ponuke e-shopu FLOMAT.sk nájdete tri druhy antivibračných rohoží. K dispozícii máte dosky z gumového granulátu, z gumovej drásaniny a dosky z kombinácie oboch týchto materiálov.

Gumový granulát

Tento materiál sa vyrába z recyklovanej gumy. Najprv sa z nej odstránia všetky nečistoty. Očistený gumový granulát sa potom s polyuretánovým spojivom lisuje do výsledného tvaru antivibračnej rohože. Pri výbere gumy na výrobu granulátu sa dbá na najvyššiu kvalitu. Antivibračné rohože vyrobené z granulátu SBR sa označujú písmenom „S“ (S650, S730, S850 a S1000).

Gumená drásanina

Na rozdiel od granulátu sú základom drásaniny gumové vlákna. Tie sa pripravujú zo 100% gumy. Preto je drásanina všeobecne drahšia. Vlákna sa lepšie spájajú s polyuretánovým spojivom a pevnejšie držia pohromade. Vďaka tomuto je možné docieliť menšiu hustotu výsledného materiálu bez toho, aby sa vlákna vydroľovali. Materiál s vláknami gumy je kvalitnejší a má o niečo lepšie antivibračné vlastnosti. Rohože vyrobené z vlákien sa označujú písmenom „F“ (F570 a F700).

Zmes granulátu a drásaniny

Antivibračné rohože vyrobené zo zmesi gumového granulátu a gumovej drásaniny (gumové vlákna) kombinujú vlastnosti oboch materiálov. Gumový granulát poskytuje lacnejší výsledný objem, vlákna zaisťujú väčšiu pevnosť rohože. Tieto rohože sú tak kompromisom ceny a kvality. Nesú označenie „FS“ (FS700 a FS730).

Rohož z granulátu. V štruktúre sú viditeľné zrná.
Rohož z granulátu. V štruktúre sú viditeľné zrná.
Rohož z drásaniny. V štruktúre sú viditeľné vlákna.
Rohož z drásaniny. V štruktúre sú viditeľné vlákna.
Rohož vyrobená zo zmesi granulátu a vlákien
Rohož vyrobená zo zmesi granulátu a vlákien

Rozmery antivibračných rohoží

Antivibračné rohože F, S a FS sú k dostaniu v štandardnom rozmere 200×100 cm, a to v niekoľkých výškach od 0,6 cm do 6 cm. Jednotlivé výškové varianty nájdete pri každej z rohoží ako súvisiaci tovar.

Výnimkou je antivibračná rohož vyrobená zo zmesi granulátu a drásaniny s označením FS730. Tá sa vyrába len vo výške 0,3 cm a šírke 105 cm. Je dodávaná v rolke s dĺžkou 20 metrov, alebo v metráži.

Vlastnosti konkrétnych antivibračných rohoží a ich využitie

Antivibračné rohože (dosky) z gumového granulátu

S650 - objemová hmotnosť dosky 650 kg/m 3

Rohož je mäkká. Má vysokú úroveň tlmenia vibrácií. Je vhodná pod ľahšie predmety (statické plošné zaťaženie 0-10 ton/m2). Používa sa do základov stavieb, ako tlmiaca vrstva do podlahy, pod priemyselné stroje, klimatizácia, tepelné čerpadlá a iné zdroje vibrácií. Nie je vhodná ako finálna vrstva podlahy.

S730 - objemová hmotnosť dosky 730 kg/m 3

Rohož je mäkká. Má vysokú úroveň tlmenia vibrácií. Je vhodná pod stredne ťažké predmety. Používa sa do základov stavieb, ako tlmiaca vrstva do podlahy, pod priemyselné stroje, klimatizácia, tepelné čerpadlá a iné zdroje vibrácií. Osvedčuje sa na výrobu podložiek pod terasy, dlažbu a pod. Nie je vhodná ako finálna vrstva podlahy.

S850 - objemová hmotnosť dosky 850 kg/m 3

Rohož je stredne mäkká. Má vysokú úroveň tlmenia vibrácií. Je vhodná pod ťažšie predmety (statické plošné zaťaženie 10-40 ton/m2). Používa sa do základov stavieb, ako tlmiaca vrstva do podlahy, pod priemyselné stroje, klimatizácia, tepelné čerpadlá a iné zdroje vibrácií.

S1000 - objemová hmotnosť dosky 1000 kg/m 3

Rohož je pevná a tvrdá. Má vysokú úroveň tlmenia vibrácií. Je vhodná pod ťažšie predmety (statické plošné zaťaženie 40-100 ton/m2). Používa sa do základov stavieb, pod piliere, nosníky, ťažké priemyselné stroje alebo iné zdroje vibrácií. Dosky je možné použiť aj ako podlahu pre hospodárske zvieratá.

Antivibračné rohože (dosky) z gumovej drásaniny

F570 - objemová hmotnosť dosky 570 kg/m 3

Rohož je veľmi mäkká. Má vysokú úroveň tlmenia vibrácií. Je vhodná pre ľahké predmety. Používa sa do základov stavieb, ako tlmiaca vrstva do podlahy, pod priemyselné stroje, klimatizácia, tepelné čerpadlá a iné zdroje vibrácií. Vďaka gumovým vláknam je doska súdržnejšia a mäkšia. Nie je vhodná ako finálna vrstva podlahy.

F700 - objemová hmotnosť dosky 700 kg/m 3

Rohož je mäkká. Má vysokú úroveň tlmenia vibrácií. Je vhodná pod ľahké predmety. Používa sa do základov stavieb, ako tlmiaca vrstva do podlahy, pod priemyselné stroje, klimatizácia, tepelné čerpadlá a iné zdroje vibrácií. Vďaka gumovým vláknam je doska súdržnejšia a mäkšia. Nie je vhodná ako finálna vrstva podlahy.

Antivibračné rohože (dosky) zo zmesi drásaniny a granulátu

FS700 - objemová hmotnosť dosky 700 kg/m 3

Rohož je mäkká. Má vysokú úroveň tlmenia vibrácií. Je vhodná pod ľahké predmety. Používa sa do základov stavieb, ako tlmiaca vrstva do podlahy, pod priemyselné stroje, klimatizácia, tepelné čerpadlá a iné zdroje vibrácií. Vďaka gumovým vláknam je doska súdržnejšia a mäkšia. Nie je vhodná ako finálna vrstva podlahy.

FS730 - objemová hmotnosť dosky 730 kg/m 3

Rohož je vyrobená zo zmesi gumového granulátu SBR (50%), gumovej drásaniny (50%) a polyuretánového spojiva. Má výšku 0,3 cm. Najčastejšie sa uplatňuje ako podložka pod rektifikačné terče pod dlažbu, preložka medzi tovarom (ochrana pri transporte), ochranná pružná separačná vrstva medzi dvoma druhmi materiálov alebo podložka pod akvárium či terárium.

Ďalšie varianty dosiek z gumového granulátu a drásaniny

Podlahové dosky vyrobené zo zmesi gumového granulátu SBR, gumovej drásaniny a polyuretánového spojiva nesú označenie SF1050 a SF1100. Vďaka vysokej objemovej hustote sa využívajú ako finálna podlahová vrstva. Najčastejšie sa pokladajú do fitness a posilňovní. Viac o ich vlastnostiach a využití sa dočítate v článku Akú podlahu do fitness či posilňovne ?

Neváhajte kontaktovať nášho špecialistu

Zaujalo vás niektoré z riešení? Máte neobvyklý problém, alebo si nie ste stále istí, ktorý materiál použiť?

Volajte: +420 734 570 901

Píšte: obchod@flomat.sk

  • poradíme vám
  • navrhneme špeciálne riešenie pre vás
  • vytvoríme vám kalkuláciu
  • pri niektorých produktoch vám zašleme vzorky

Rady, tipy, inšpirácie

Radíme, rozdávame tipy, inšpirujeme. Prejdite si naše články a získajte nové informácie, načerpajte inšpiráciu!

Doprava a platba

+420 733 641 461

Projekt „Kreativní vouchery FLOMAT s.r.o.“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a ministerstva kultury.

Copyright © 2017-2024 FLOMAT s.r.o., všetky práva vyhradené. Kopírovanie akéhokoľvek obsahu bez súhlasu autora stránok zakázané. Produkty posielame po celej Slovensku, napr.: Bratislava, Košice, Prešov, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Trnava, Martin, Trenčín, Poprad. Okrem Slovenska pôsobíme v týchto krajinách: AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, HR, HU, LT, LV, NL, PL, RO, SE, SI, SK.
Internetový obchod, maloobchod, veľkoobchod. Produkty značky FLOMA®. Mapa stránok.