Zákaznícka podpora (Po - Pia: 8:00 - 16:00): +420 733 641 461

Košík je prázdny

Protišmykové riešenia nielen na schodisko

Sú vaše schodiská, terasy alebo chodby klzké? Hrozí na nich pád? Potom je potrebné urobiť všetko pre to, aby boli bezpečnejšie. Stačí obvykle málo. Nebude vás to stáť veľa peňazí ani času.

Protišmyková ochrana urazila za posledných dvadsať rokov poriadny kus cesty. Na trhu je teraz k dispozícii nepreberné množstvo protišmykových nášľapov, hrán a líšt, samolepiacich protišmykových pások, dokonca aj protišmykových sprejov. Poďme si vaše možnosti priblížiť.

Aby ste si vybrali vhodný produkt, položte si pred nákupom pár otázok:

  • Ide o interiérové alebo exteriérové schodisko?
  • Bude schodisko vystavené nárazom, oteru a silnej prevádzke?
  • Je možné zasahovať do konštrukcie schodiska, napríklad vyvŕtať do neho diery na naskrutkovanie hliníkového nášľapu?
  • Bude protišmyková vrstva prichádzať do kontaktu s pokožkou?

Protišmykové nášľapy na schody

Nášľapy na schody výrazne zvýšia bezpečnosť pohybu po schodiskách, ale tiež chránia povrch schodov pred opotrebením. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, ktoré sa vyznačujú rôznou odolnosťou a vlastnosťami. K najodolnejším patria hliníkové nášľapy. Sú vhodné aj do exteriérov. Skvele odolávajú vode aj vplyvom počasia. Sú ľahké, takže nezaťažujú schodové konštrukcie. Gumové nášľapy sú tiež veľmi odolné, najmä voči nárazom a znečisteniu odpadovou vodou, bahnom a inými nečistotami. Sú však podstatne ťažšie.

Gumené nášľapy
Gumené nášľapy
Hliníkový nášľap s otvormi na privŕtanie do schodu.
Hliníkový nášľap s otvormi na privŕtanie do schodu.
Kobercové nášľapy
Kobercové nášľapy

Do interiérov a pre nižšie záťaže postačia obvykle kobercové a textilné nášľapy. Kobercové nášľapy bývajú lemované obšitím a opatrené pevnou hranou na fixáciu ich tvaru a na dokonalejšiu ochranu schodu.

Najčastejšie sa nášľapy lepia pomocou samo-lepiacej pásky. Výhodou je rýchlosť inštalácie a to, že ide o neinvazívnu metódu. Schod zostáva neporušený. Náročnejšia je montáž privŕtaním. Schody musia byť z vhodného materiálu. Navyše sa musí počítať s tým, že zmeny na schodoch budú nezvratné. Privŕtanie preto nie je vhodné v prípade historických a luxusných schodísk.

Schodové nášľapy si môžete nechať vyrobiť na mieru. Najčastejšie zákazníci dopytujú nášľapy vyrobené zo záťažových textilných rohoží. Zákazník si vyberie farbu, zadá presné rozmery plochy a dĺžku prípadnej gumovej nábehovej hrany proti zakopnutiu.

Schodové hrany

Schodové hrany využijete predovšetkým na schody, kde hrozí pošmyknutie kvôli snehu alebo blatu. Vyrábajú sa z hliníka alebo karbidu kremíka. Môžete ich použiť na schody z mramoru aj z dreva, na dlažbu, betón aj na oceľ. Jednoducho ich prilepíte pomocou lepidla alebo privŕtate. Postup a zohľadnenie hodnoty schodiska sú rovnaké ako v prípade schodových nášľapov.

Protišmykové pásky

Protišmykové pásky sú plastické, a preto sa dajú inštalovať na nerovné povrchy. Ich výhodou je aj rýchla montáž a možná výmena. Pásky sa lepia na hladké a neporézne povrchy ako sú dlaždice, kov, porcelán, laminát, polykarbonát, PVC alebo lakované drevo.

Protišmyková páska vo výstražnom farebnom prevedení
Protišmyková páska vo výstražnom farebnom prevedení
Korundová páska v plošnom kusovom prevedení.
Korundová páska v plošnom kusovom prevedení.
Transparentné protišmykové pásky nerušia vzhľad interiéru.
Transparentné protišmykové pásky nerušia vzhľad interiéru.

Využívajú sa hlavne dva druhy protišmykových pások: korundové a plastové.

Korundová protišmyková páska je z vonkajšej strany opatrená tvrdými zrnami granulovaného oxidu hlinitého (vytvárajúci stredne protišmykový abrazívny povlak), z vnútornej strany potom priľnavým lepidlom. Korundové pásiky sa vyrábajú s rôznou hrubosťou povrchu.

Bežné protišmykové pásky s korundovými zrnami sú určené na univerzálne použitie. Napríklad na schody, chodníky a do vchodov. Naproti tomu extra drsné pásiky s veľkými zrnami sa hodia na použitie v priemysle. Aplikujú sa na pracovné plochy, rampy, pohyblivé plošiny, lodné paluby, strojné dielne, podlahy nebezpečných priestorov, návesy, priemyselné zariadenia a podobne.

Korundové protišmykové pásky sú odolné proti vode, olejom aj nepriazni počasia. Možno ich teda využiť aj v exteriéroch.

Korundové protišmykové pásky nie je možné používať v prípadoch, ak sa má povrch ľahko čistiť a pokiaľ nesmie poškodzovať pokožku ani textílie. V týchto prípadoch sú perfektnou voľbou plastové protišmykové pásky.

K hlavným benefitom plastových protišmykových pások patrí nekĺzavý povlak s vysokým koeficientom trenia. Vďaka tomu nedochádza pri oteru k nežiaducemu znečisteniu brusivom ani k poškodeniu kože alebo ochranných oblekov. Tieto pásky sa používajú na hrany schodov v obytných budovách, v sprchách, kúpeľniach, okolo plaveckých bazénov, na manipulačné schodíky a podobne.

Protišmykové spreje

Najrýchlejším spôsobom, ako ošetriť povrchy proti pošmyknutiu, je aplikácia protišmykového spreja. Stačí ním hladký povrch postriekať. Vytvorí sa rovnomerný, štruktúrovaný protišmykový film. Protišmykový sprej je účinný na betóne, dreve, oceli, sklolamináte, PVC aj na keramickej dlažbe. Môžete ho aplikovať na schody, rampy, verejné toalety, rebríky alebo požiarne úniky. Využijete ho v domácnostiach, nemocniciach, priemyselných podnikoch, v školách, vo verejných zariadeniach, v kancelárskych budovách, skladoch aj v predajniach.

Neváhajte nás kontaktovať

Zaujalo vás niektoré z riešení? Máte neobvyklý problém, alebo si nie ste stále istí, ktoré riešenie je pre vás najlepšie?

Volajte: +420 734 570 901

Píšte: obchod@flomat.sk

  • poradíme vám
  • navrhneme špeciálne riešenie pre vás
  • vytvoríme vám kalkuláciu

Rady, tipy, inšpirácie

Radíme, rozdávame tipy, inšpirujeme. Prejdite si naše články a získajte nové informácie, načerpajte inšpiráciu!

Doprava a platba

+420 733 641 461

Projekt „Kreativní vouchery FLOMAT s.r.o.“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a ministerstva kultury.

Copyright © 2017-2024 FLOMAT s.r.o., všetky práva vyhradené. Kopírovanie akéhokoľvek obsahu bez súhlasu autora stránok zakázané. Produkty posielame po celej Slovensku, napr.: Bratislava, Košice, Prešov, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Trnava, Martin, Trenčín, Poprad. Okrem Slovenska pôsobíme v týchto krajinách: AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, HR, HU, LT, LV, NL, PL, RO, SE, SI, SK.
Internetový obchod, maloobchod, veľkoobchod. Produkty značky FLOMA®. Mapa stránok.